ارسال رایگان - ضمانت بازگشت وجه 24 ساعته

عروسک پولیشی

ارسال توسط : ندا مظفری / در : 18 آذر 1398 /

عروسک‌های پولیشی به‌دلیل جنس نرم آن یکی از محبوب‌ترین عروسک‌ها بین بچه‌ها و حتی بزرگسالان است. پولیش در حقیقت از واژه فرانسوی «peluche» (با تلفظ پُلوش) گرفته شده که به معنی مخمل پُرزدار می‌باشد. خصوصیت بارز این نوع از عروسک‌ها نرمی و القاء حس آرامش به‌عنوان یک همدم مجازی است که در محیط خانه و اکثرا به هنگام خواب به یاری کودک می‌آیند. خرس پولیشی قدیمی‌ترین نوع آنها به شمار می‌آید و پس از آن، در اوایل قرن 21، خرگوش پولیشی نیز به جمع عروسک‌های پولیشی افزوده شدند. همانطور که گفتیم، این عروسک‌ها به دلیل اینکه از سنین پایین تبدیل به همدمی آرامش‌بخش برای بچه‌ها می‌شوند، کم‌کم جزئی از خانواده می‌شوند و گاهی به دلیل عمر بالای آنها و قابلیت ماندگاری از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شوند.

پارچه‌های به‌کاررفته در عروسک‌های پولیشی انواع مختلفی از خزهای ابریشمی و براق هستند که نسبت به مخمل پُرزهای بلندتری و تراکم کمتری دارند. این عروسک‌ها اکثرا به شکل حیوانات یا شخصیت‌های محبوب کارتونی دوخته می‌شوند و در اندازه‌های مختلفی موجود هستند: از ارتفاع یک جاکلیدی گرفته تا قد یک انسان! اغلب عروسک‌های پولیشی هم کاربرد دخترانه دارند و هم پسرانه. میزان الیاف به‌کاررفته در آنها نیز بسته به کاربرد آن فرق می‌کند، مثلا عروسک‌های پولیشی خواب الیاف کمتری دارند زیرا عروسکی که برای خواب استفاده می‌شود باید نرم‌تر از عروسک‌های معمولی باشد، یا عروسک‌هایی که به حالت نشسته هستند باید الیاف بیشتری داشته باشند تا شکل نشسته عروسک به‌خوبی حفظ شود. ضخامت پارچه‌های پولیشی بین دو میلی‌متر تا پنج میلی‌متر می‌تواند متغیر باشد. پارچه‌های پنج میلی‌متری چون ضخامت بیشتری دارند، در هنگام لمس و بازی حالت خوشایندتری را برای بچه‌ها ایجاد می‌کند و بیشتر برای عروسک‌های با سایز بزرگتر کاربرد دارند. پارچه‌های کرک‌دار نرم، پنبه‌ای و کریستالی نیز موجود است و طرفداران زیادی دارد. امروزه پارچه‌های نانو که ضخامت کمتری دارند ولی باکیفیت‌تر و ضدآلرژی هستند محبوبیت بیشتری را میان والدین و فرزندان آنها پیدا کرده‌اند. عروسک‌های پولیشی به‌دلیل ‌اینکه همواره در معرض آلودگی‌های محیط و میکروب‌ها قرار دارند، باید قابل شستشو باشند. در نتیجه نوع پارچه، نوع الیاف به‌کاررفته در آن و قابلیت حفظ فرم اولیه از فاکتورهای مهم در خرید عروسک‌های پولیشی هستند. در عروسک‌های قدیمی‌ از الیاف پنبه‌ای یا پشمی استفاده می‌شد که هم حساسیت‌زا بودند و هم پس از شستشو گلوله می‌شدند و فرم اولیه خود را از دست می‌دادند. در حال حاضر، بهترین و مناسب‌ترین نوع الیاف برای پر کردن عروسک‌های پولیشی الیاف پلی‌استر هالو فایبر است که به‌دلیل داشتن ساختار شیمیایی مناسب، آنتی‌باکتریال و ضدآلرژی هستند و بافت توخالی آن باعث می‌شود تا هوا در داخل آن جریان پیدا کند و بو نگیرد. این الیاف در هنگام خیس شدن نیز وزن‌شان خیلی سنگین نمی‌شود و پس از خشک‌شدن به‌راحتی به حالت اولیه بازمی‌گردند. درکل پیشنهاد می‌شود که والدین گرامی عروسک‌ها را قبل از استفاده‌ی کودک بشویند زیرا آنها در محیط صنعتی و کارگاهی تولید می‌شوند و در مسیر انتقال الیاف و پارچه‌ها آلوده می‌شوند.

هم‌اکنون در بازار ایران هم عروسک‌های برندهای ایرانی موجود است و هم برندهای خارجی؛ نکته قابل توجه این است که در سال‌های اخیر بسیاری از برندهای عروسک پولیشی ایرانی با برندهای خارجی وارد رقابت شده‌اند و کیفیت آنها حتی بهتر از انواع خارجی آن است.

3 دیدگاه

آرزو احمدی
20 آذر 1398 ساعت 1:38 صبح

مقاله کاربردی و مفیدی بود.

یک پاسخ ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های الزامی با * مشخص شده اند