داستان‌هایی واقعی از روز عشق (ولنتاین) در سراسر دنیا

ارسال توسط : مدیر محتوا / در : 20 آذر 1398 /

همه ما می‌دانیم که روز ولنتاین (روز عشق) روزی است که کشیشی به نام سَن ولنتاین در رم به دلیل کمک‌هایی که به جوانان مسیحی برای به ازدواج در آوردن آنها می‌کرد، به دستور امپراتور گردن زده شد. اما رومی‌ها روز عشق را هر ساله یادآوری کردند و در فرهنگ مسیحی تبدیل به جشنی بزرگ برای ابراز عشق در دنیا شد. شاید برایتان جالب باشد که رسوم مربوط به این روز را در تعدادی از کشورهای دنیا با هم مرور کنیم تا با آن آشنا شوید.

از آنجایی که فرانسوی‌ها در زمینه رسوم روز عشق در دنیا پیش‌قدم بوده‌اند و بسیاری از رسوم زیبای این روز را پایه‌گذاری کرده‌اند، ابتدا به سراغ داستان‌هایی واقعی از این کشور پهناور اروپایی در رابطه با این روز می‌رویم.

فرانسه

آیا می‌دانید اولین هدیه روز عشق را یک فرانسوی از زندان برای بانوی مورد علاقه‌اش فرستاد؟

این رسم به زمان دوک دورلئان در قرن پانزده میلادی برمی‌گردد که در نبرد آزینکورت توسط بریتانیایی‌ها به اسارت درآمد. گفته می‌شود که دورک دورلئان از زندانش در برج لندن نامه‌های عاشقانه‌ای برای بانوی مورد علاقه‌اش به نام ماری دو کلِو می‌نوشت و ارسال می‌کرد. به گفته مورخان، این نامه‌ها اولین کارت‌های هدیه روز ولنتاین هستند. در بازگشت از زندان، او با ماری ازدواج کرد.

همچنین، رسم هدیه دادن گل رز قرمز در روز ولنتاین از قرن هجدهم در فرانسه به وجود آمد. لویی شانزدهم به ماری آنتوانت در این روز گل رز سرخ هدیه می‌داد. از آن زمان گل رز قرمز تبدیل به نماد روز ولنتاین شد. رنگ سرخ آن سمبلی از خون آفرودیت، الهه عشق است. گفته می‌شد که دو قطره از خون این الهه روی گل‌های رز سفید چکیده و باعث قرمز شدن آنها شده است. بریتانیایی‌ها نیز به تقلید از فرانسوی‌ها گل رز را در روز عشق به یکدیگر هدیه دادند و این رسم کم‌کم در تمام دنیا رواج پیدا کرد.

سالها پیش فرانسوی‌ها روز عشق را با «قرعه‌کشی عشق» جشن می‌گرفتند! مردان مجرد در بیرون از خانه‌ها می‌ایستادند و نام مورد علاقه‌شان را بلند صدا می‌زدند، دختری که همان نام را داشت بیرون می‌آمد و خود را به او نشان می‌داد. اگر مورد پسند یکدیگر واقع می‌شدند که بنای عشق و ازدواج گذاشته می‌شد. اما امان از روزی که دختر مورد پسند پسر قرار نمی‌گرفت. مرد آزادانه او را رها می‌کرد. به تقابل با این رسم، دخترانی که تنها مانده بودند و انتخاب نشده بودند، یک آتش بزرگ درست می‌کردند و عکس پسرانی که آنها را رها کرده بودند را در آن می‌سوزاندند. این کار به بهبود زخم روانی ناشی از تنها ماندن کمک می‌کرد. اما این مراسم خیلی زود از کنترل خارج و به خشونت کشیده شد و پلیس فرانسه آن را ممنوع اعلام کرد.

آلمان

در آلمان روز عشق تنها مختص به بزرگسالان است. شما نمی‌توانید نمادی از این روز زیبا را در میان کودکان و نوجوانان پیدا کنید. این مسئله به یک فرهنگ در مورد این روز تبدیل شده است. اگر در کوچه و خیابان‌های آلمان در این روز راه بروید، حیرت‌زده خواهید شد زیرا نمادهای مختلفی به شکل حیوان خوک را در ویترین مغازه‌ها خواهید یافت! اما چرا خوک؟ چون این حیوان نماد علاقه و شانس است. در این روز در آلمان، زوج‌ها به یکدیگر مجسمه، عکس و حتی شکلات خوک هدیه می‌دهند و یکدیگر را سورپرایز می‌کنند.

کره جنوبی

درحالی‌که در اغلب کشورها، این مردان هستند که در روز عشق به زنان خود هدیه می‌دهند، در کره جنوبی برعکس است! زنان کره‌ای در این روز به مردان زندگی خود شکلات و گیفت‌های دست‌ساز هدیه می‌دهند. اما یک ماه بعد، در روز سفید یعنی 14 مارس، مردان لطف آنها را جبران می‌کنند و آبنبات و شکلات به خانم‌هایشان هدیه می‌دهند. در قدیم رسم بود که در این روز هدایای سفید مانند شکلات سفید، مارشمالو، آب نبات، کوکی‌های سفید و سایر لوازم سفید مثل جواهرات، کیف، لوسیون آرایشی و غیره نیز به خانم‌ها داده می‌شد. اما امرزوه هدایای این روز لزوما سفید نیست.

انگلستان

در انگلستان، باارزش‌ترین هدیه در روز عشق، شیرینی‌ها و کیک‌های دست‌ساز خودِ شما هستند. معمولا رسم است که شخص در قالب قلبی شکل کیکی را در خانه می‌پزد و برای عشقش هدیه می‌برد. انگلیسی‌ها در این روز هدایای گران قیمت به یکدیگر هدیه نمی‌دهند. آنها شیرینی‌، شکلات، کارت‌های هدیه ولنتاین و اسباب‌بازی‌های نرم مثل خرس‌های تدی پشمالو برای یکدیگر می‌خرند. گل رز یک هدیه ضروری در روز عشق در انگلستان است که نمادی از عشق، لطافت و مهربانی می باشد. رنگ گل‌های رز و تعداد آنها در یک دسته گل معانی مختلفی دارد. مثلا، رز قرمز فقط میان عشاق رد و بدل می‌شود و رز سفید و زرد میان آشنایان و بستگان. هدایای روز عشق در انگلستان فقط برای عشاق نیست و مردم در این روز به تمام کسانی که دوست دارند هدیه می‌دهند، مثل والدین، فرزندان و حتی حیوانات خانگی.

آرژانتین

در آرژانتین، یک روز برای جشن روز عشق در سرزمین تانگو کافی نیست! آرژانتینی‌ها یک هفته را به این جشن اختصاص می‌دهند. علاوه بر 14 فوریه، آنها یک «هفته شیرینی» نیز در جولای دارند. سیزدهم تا بیستم جولای، عاشقان و دوستان آب نبات و شیرینی به هم هدیه می‌دهند. این هفته با «روز دوستی» به پایان می‌رسد.

ایتالیا

در ایتالیا، روز عشق به شیوه کلاسیک خود با یک فستیوال بهاری جشن گرفته می‌شود. در روز ولنتاین، زوج‌ها دور هم جمع می‌شوند تا از موسیقی، شعر و هدیه دادن لذت ببرند. آنها نوعی هدیه خاص به نام «باچی پروجینا» برای این مناسبت دارند. این هدیه شامل یک جعبه شکلات‌های کاکائویی کوچک فندقی است. یک جمله عاشقانه چاپ شده به چهار زبان زنده دنیا این هدیه را تکمیل می‌کند. بر طبق یک سنت قدیمی، اولین مردی را که دختران در این روز می‌بینند، همسر آنها خواهد شد و آنها در عرض یک سال با هم ازدواج می‌کنند.

3 دیدگاه

آرزو احمدی
20 آذر 1398 ساعت 1:38 صبح

مقاله کاربردی و مفیدی بود.

یک پاسخ ارسال کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های الزامی با * مشخص شده اند